Az Enneagram rendszerének általános bemutatása után hozom az egyes típusok részletes jellemzését. A következő típus, akivel megismerkedünk: a Nyolcas.
Főbb jellemvonások
- erősnek és hatalmasnak tűnik – és képes mások felé is közvetíteni az erő érzését.
- jó érzéke van az igazsághoz – ösztönösen megérzi, ha valahol „bűzlik” valami; ha valahol jogtalanság vagy tisztességtelenség történik.
- megbízható, felelősségteljes és törődő – lehet építeni a szavára.
- ha elköteleződik valami mellett, hatalmas energiákat fektet bele – legyen az akár egy projekt, akár egy kapcsolat.
Miért, hogyan alakul ki a Nyolcas típus?
A Nyolcas gyermek alapélménye, hogy az élet fenyegető és ellenséges; hogy nem szabad megbízni senkiben mindaddig, amíg be nem bizonyította megbízhatóságát. Olyan tapasztalatokat szerzett, hogy a világ „bünteti” a lágyságot: közvetlen környezete elnyomta vagy kitaszította; önmagán kívül nem bízhatott senkiben; esetleg szülei is az erőteljes, vagy akár agresszív viselkedést díjazták. Az a benyomás alakult ki benne, hogy a világot az erősek uralják, és a gyengék mindig a rövidebbet húzzák – ezért úgy dönt, hogy ő NEM lesz „jó”, és nem fog alkalmazkodni.
Azon igyekszik, hogy kifelé keménységet mutasson; mivel nem engedheti meg magának, hogy gyengéd legyen vagy elsírja magát. Tüskéket vagy vastag páncélt növeszt; megszegi a szabályokat, és diktál másoknak – még mielőtt mások diktálnának neki. Konfliktusokat keres – vagy akár maga szítja azokat; kemény könyök- és térdvédőkkel játszik, és notórius ellentmondó.
Némelyikük magatartása válaszreakció szüleinek túlságosan liberális nevelési módszereire: tesztelni akarja, hogy mi mindent kell tennie ahhoz, hogy átlépje a „megengedhető” határát, és megélhesse a konfrontációt.
A Nyolcas típust gyakran tévesztik össze az Egyes és a kontrafóbiás Hatos típussal – mivel mindhárom típus hajtóereje az agresszió. Ám a Nyolcassal ellentétben az Egyes kifejezetten arra törekszik, hogy „jó” legyen, és belülről akarja megreformálni az őt körülvevő rendszert; míg a Nyolcas hajlamos arra, hogy kilépjen a keretekből és kívülről, bármilyen eszköz használatával próbálja meg lerombolni azt. A kontrafóbiás Hatos agressziójának hajtóereje pedig a félelem – míg a Nyolcas agressziója inkább az élet és az igazságosság iránti totális elköteleződésből fakadó, a hamis dolgok felszámolására irányuló szenvedély. A kitaszított és elnyomott emberek (pl. a szegénynegyedek lakói) gyakran építenek ki magukban Nyolcas energiát.
A törekvés és a csapda
A Nyolcast az a vágy vezérli, hogy önálló és erős legyen; befolyással legyen a világra és elkerülje, hogy gyengének / esendőnek tűnjön.
Ahogyan az Egyes „jó gyerek” akar lenni – úgy a Nyolcas azon van, hogy „rossz gyerek” legyen. Élvezi, ha valami ellen küzdhet. Ritkán mutat félelmet; többnyire vakmerő – így a Nyolcas nők sokszor nehezebb helyzetben vannak, mivel a társadalom az erőt és merészséget inkább férfias tulajdonságnak tartja.
Mottója: „Hatalmam van – mert erősebb vagyok nálatok.”
A Nyolcas típus új gondolatokra, emberekre és helyzetekre adott első reakciója sokszor elutasítás és tagadás. Mivel nem képes elviselni a fennhéjázó tekintélyt, szenvedélyes igazság/osság-keresése gyakran oda vezet, hogy kiáll a gyengék, elnyomottak és védtelenek mellett. Ennek oka az, hogy bensőjében a keménység és sebezhetetlenség fala mögött egy gyermek bujkál. Belső gyermeke szöges ellentéte a kifelé mutatott erőnek és hatalomnak: gyöngéd és sebezhető; de mivel ezzel kapcsolatban igen bizonytalan, mélyen elrejti, és élete során talán ha 2-3 embernek mutatja meg. Könnyebb ezeket a tulajdonságokat másokban felfedeznie és megvédenie.
Kerüli a gyámoltalanságot, a gyengeséget és az alávetettséget – emiatt hajlamos a fölényességre és az akaratosságra, hogy elkerülje a gyengeség látszatát. Megeshet, hogy önmagával is nagyon szigorúan bánik, anélkül, hogy ebből a külvilág bármit is észrevenne.
Diplomáciai képességekkel nem rendelkezik – de látni, tudni akarja, mi az, amivel számolnia kell, mi az, amiben részt vesz. Azért támad másokra, hogy „kiugrassa a nyulat a bokorból” – mivel meg van győződve arról, hogy a vele szemben lévő csak megjátssza magát. Azt is tudnia kell, ki barát és ki ellenség – ki ellen kell küzdenie, és ki az, akinek nekivetheti a hátát.
Csapdája a bosszú / megtorlás és a szemérmetlenség.
Az igazságosságról vallott felfogása a „kiegyenlítés” elvén alapszik, vagyis abból indul ki, hogy a „gonoszt” meg kell büntetni – ezért mindig bűnöst keres, akit meg tud büntetni. Az igazságosságért vívott harca során így bosszúállónak vagy megtorlónak nevezheti ki magát, és tetteit arra használja, hogy az igazságosság mérlegét „egyenesbe hozza”.
A szemérmetlenség alatt pedig az Enneagram a másik bármiféle gátlástalan kihasználását, birtoklását vagy elnyomását; a másik emberen kedvtelésből vagy szenvedélyből elkövetett erőszaktételt érti. Vagyis azt, hogy a Nyolcas voltaképpen nem tiszteli mások emberi méltóságát.
Elhárító mechanizmusa a tagadás. A Nyolcas bizonyos esetekben félresöpör mindent, ami nem illik bele a saját, igazságról és igazságosságról alkotott koncepciójába. De mindenekelőtt saját gyengeségét, hatalmának korlátait fojtja el és tagadja meg.
A kiegyensúlyozatlan Nyolcas
Gyakran harcias módon akar kapcsolatokat teremteni; támadókedvét ő maga egyfajta „játékosságnak” tekinti, míg környezete számára viselkedése agresszívnek hat. Előszeretettel juttatja kifejeződésre hatalmát különféle erődemonstrációkkal. Ha azt tapasztalja, hogy ellenfele buta vagy gyáva, akkor végérvényesen „elintézi” – még akkor is, ha már a földön fekszik; önmagához hasonló kaliberű ellenfelét azonban képes tisztelni.
Amennyiben hatalmi pozícióba kerül, az éretlen Nyolcas alárendeltjei elnyomottnak vagy kitaszítottnak érzik magukat; míg ő maga rendszerint nem veszi észre, hogy viselkedése másokban félelmet kelt. Hatalmát élvezi, és mindenről tudni akar: hajlik a fölényességre, túlzottan kontrolláló viselkedésre és akaratosságra. A munkájukat nem megfelelően végzőkkel szemben türelmetlen; nyersességével akaratlanul is lebénítja, elriasztja az embereket.
Saját véleményét abszolútnak tekinti, nem érdekli mások érvelése. Nem zavarja, ha „elefánt a porcelánboltban” stílusban nyilvánul meg: haragját többnyire azonnal és közvetlen módon önti ki – hogy aztán azonnal áttérjen más napirendi pontokra. Dühének áldozatai ezzel szemben nem térnek magukhoz ilyen gyorsan.
Mások elé magas morális követelményeket állít anélkül, hogy ő maga betartaná azokat. A Heteshez hasonlóan hajlik ösztönei kiélésére – azonban a Nyolcas esetében ez ritkán ölt kulturált formát. A Hetes azért élvezi a dolgokat, hogy elkerülje a fájdalmat – a Nyolcas viszont ünnepel; bűntudat nélkül élvezi az ételt, italt és szexet, mivel ez hozzátartozik a teljes élethez.
Kapcsolataiban sokszor érzéketlen, követelőző, arrogáns, harcias, zsarnokoskodó. Egocentrikus – nem hajlandó a kompromisszumra, és a hibákat keresi. Nem kér bocsánatot, nem bocsájt meg, és semmit nem von vissza. Ismerőseit a barát / ellenség sémája szerint skatulyázza be – ami gyakran egyáltalán nem helytálló. Hibáit nem ismeri el, mivel az számára gyengeségnek tűnne.
Mivel kontrollálni akarja, hogy mi hogyan történjen az életében, a szerelem megélése nehézségeket hordoz számára; hiszen az egészséges partnerkapcsolat feltétele a kompromisszumkészség, ami nem erőssége. Az éretlen Nyolcas a hím-soviniszta macsó megtestesítője. Gondjaira az önmagát feladó partner sem jelent megoldást, mert ebben az esetben a párkapcsolat elveszíti az egyenlőségre alapuló kölcsönösségét; a Nyolcas nem lesz képes tisztelni társát.
Megbékélés
A Nyolcas szellemi gyümölcse az ártatlanság – ami a benne rejlő védtelen és bizakodó kisgyermek jellemzője.
Meg kell tanulnia
- hogy ne csak önmagán kívül (egy kisgyerekben, nőben vagy állatban) lássa meg és pártolja a sebezhetőséget
- megtalálni az utat saját gyengéd („női”) oldalához: befelé fordulni, és felfedezni azt azáltal, hogy
- őszintén szembesül saját gyengeségével – vagyis önmagától is megkövetelni azt az őszinteséget, amit másoktól elvár
- betartani a szabályokat, amiknek a betartását másoktól megköveteli
- mások álláspontját is figyelembe véve egészséges kompromisszumot kötni
- elismerni, ha hibázik, és bocsánatot kérni – ekkor majd észreveszi, hogy ez nem gyengeség, hanem igazi erő
- a hatalmat mások oltalmazására, és nem megalázásra, lealacsonyításra vagy uralkodásra használni
- magánéletében kifejezésre juttatni gyengédségét azok iránt, akiket szeret
A Nyolcas segítő szava a könyörület. Csak a saját belső igazságával való őszinte szembesülés szabadítja fel arra, hogy meglássa és elfogadja saját gyengeségét – és ezáltal megtanulja mások gyengeségét is elviselni és elfogadni.
A kiegyensúlyozott Nyolcas
Az élet szenvedélyes szerelmese. Jó abban, hogyan indítson el dolgokat; vezetői ambíciói vannak. Jelentős önbizalommal bír; vonzódik az olyan hivatásokhoz, ahol bizonyíthatja felelősségtudatát és remek problémamegoldó képességét. Mivel szereti szabadon meghozni a döntéseit, gyakran önállóan (vállalkozóként) dolgozik.
Erőssége, hogy képes a társadalmak és intézmények hazug színfalait áttörni és szétszakítani. Minden más típusnál inkább rendelkezik azzal a képességgel, hogy kihozza másokból saját, valós lehetőségeiket és képességeiket. Karizmatikus erővel tudja lelkesíteni és elköteleződésre bírni környezetét – képes másokban olyan bizalmat ébreszteni, aminek segítségével bárhová követik őt; mivel érzik rajta, hogy végigcsinálja azt, amibe belefog.
Kapcsolataiban hűséges, gondoskodó, pozitív, játékos, igazságos, őszinte, elkötelezett, bőkezű és támogató.
Nyolcasnak lenni jó!
- Független és önálló vagy.
- Szembenézel és meg is birkózol a kihívásokkal.
- Bátor, egyenes, őszinte vagy.
- Minden élvezetet megragadsz.
- Támogatod, erősíted és véded azokat, akik közel állnak hozzád.
- Igaz ügyeket támogatsz.
- Szülőként ragaszkodó, gondoskodó – bár néha szigorú vagy.
Tanácsok a mindennapokhoz – Nyolcasoknak
Tégy jót önmagaddal!
- Vedd észre, ha irreális elvárásaid vannak önmagaddal szemben – és engedd el őket.
- Szakíts időt sportolásra, mozgásra, kreatív időtöltésre – hiszen valószínűleg alapvetően szeretsz a szabadban lenni.
- Keress olyan partnereket, akik elfogadják – sőt, élvezik megbotránkoztató és nonkonformista viselkedésedet.
- Munkád kapcsán olyan emberekkel vedd körül magad, akik tisztelik az egyenességedet, és őszinték veled.
Kapcsolatok
- Ha méltányolsz valamit, fejezd ki szóban is.
Mantra: „Megmutatom a lágyságomat és szeretetemet azoknak, akiket szeretek.” - Tartsd szem előtt, hogy bár a vita rád pezsdítően hat – a többiekre nem annyira.
- Vedd észre, mikor a „direkt” stílusoddal akaratlanul is megfélemlíted a környezetedet.
- Tanulj meg tárgyalni – és nem lehengerelni a többieket.
- Partnereid tapasztalatait vagy véleményét ne utasítsd el és söpörd le az asztalról!
- Ne hajts másokat olyan keményen, mint saját magadat.
Mantra: „Egy jó kapcsolat megér néhány kompromisszumot.”
Indulatok
- Hajlamos vagy olyan dolgok miatt méregbe gurulni, ami korábban történt veled. Tanuld meg fájdalmadat, sértettségedet azonnal kifejezni – így elkerülheted a későbbi váratlan indulat-kitöréseket.
- Nyugodt és biztonságos környezetben beszéld ki magadból az indulataidat – akár egy megbízható jó barátnak, akár szakembernek.
Tanácsok a mindennapokhoz – a Nyolcasok környezetének
- Állj ki magadért, ha úgy hozza a helyzet – és állj ki érte is.
- Légy magabiztos, erős és egyenes vele.
- Ne pletykálj róla, ne élj vissza a bizalmával.
- Oszd meg vele az érzéseidet – légy sebezhető.
- Vedd észre és értékeld, amikor gyöngéd és sebezhető.
- Hagyj neki időt és teret arra, hogy egyedül lehessen.
- Méltányold az erényeit – de ne hízelegj neki.
- Mivel gyakran előfordul, hogy nyersen és erőszakosan nyilvánul meg, tanuld meg, hogyan tudod ezt NEM személyes támadásnak megélni.
- Ha üvöltözik, átkozódik, káromkodik, jusson eszedbe, hogy – ilyen a természete…
Egy kis gondolat “Enneagram Nyolcas – ismerkedj meg a Harcos típussal!”