A változás az életünk elválaszthatatlan része; folyamatosan és megállíthatatlanul zajlik körülöttünk. Vajon tudjuk-e ezt olyan irányba terelni, illetve merjük és akarjuk-e megtestesíteni mindazt a pozitív változ(tat)ást, amit magunk körül látni, tapasztalni szeretnénk?
Valaki feltette a kérdést a chatGPT-nek, hogy ha segíteni akarná az emberiséget, hogy az elérje teljes (megvilágosodott) potenciálját, hogyan tenné azt?
Az illető a „teljes megvilágosodott potenciál” alatt azt értette, hogy az emberek szabadok, önállóan gondolkodnak, felelősséget vállalnak önmagukért és a tetteikért; van önreflexiójuk; önérvényesítő, de nem önző módon, együttműködésben élnek; valamint élik és megélik a bennük lévő isteni részeket is. És nem, a kérdező nem én voltam 🙂 – bár az én vágyam és törekvésem is egy ilyen minőségű változás elősegítése a világban.
- A dőlt betűs kiegészítések az én gondolataim.
Íme a chatGPT válasza (hosszú, de érdemes elolvasni):
Tudás, oktatás, gondolkozásmód formálása
Kritikus gondolkodás elősegítése: az oktatás újratervezése a kreativitás, problémamegoldás és önismeret középpontba állításával a puszta memorizálás, lexikális tudás elsajátítása helyett.
Ingyenes hozzáférés a tudáshoz: mindenki számára elérhetővé tenni a könyvtárakat, internetet és egyéb forrásokat, amelyek támogatják a kíváncsiságot és tanulást.
Érzelmi intelligencia tanítása: az érzelmek kezelését, empátiát és emberi kapcsolatokat minden szinten beépíteni az oktatásba.
- Tudsz-e olyan optimális közeget teremteni a körülötted levő gyerekek vagy fiatalok számára, ahol teret kaphatnak a természetes kíváncsiságuk kielégítésére, a kritikus gondolkozásra, a kreatív megoldások keresésére?
- Megengeded-e önmagadnak és környezetednek egyaránt a felmerülő érzelmek megélését, kulturált keretek közötti őszinte kifejezését?
- Tudsz-e segíteni másokat egészségesebb emberi kapcsolatok kialakításában – akár példamutatással, akár azzal, hogy szeretettel felhívod a figyelmet olyasmire, ami nem a legjobb?
Jól-létet előtérbe helyező rendszerek létrehozása
Univerzális egészségügyi és mentális támogatás: az egészségügy mindenki számára elérhetővé tétele a fizikai és mentális jóllét érdekében.
Alapvető szükségletek biztosítása: az élelem, lakhatás és biztonság alapvető joggá tétele, hogy az emberek a túlélés helyett a növekedésre és fejlődésre összpontosíthassanak.
Holisztikus jóllét: a munka / magánélet egyensúlyának, a testmozgásnak, a természet-közeli életmódnak és a különféle spirituális gyakorlatoknak a népszerűsítése.
- Ismered-e saját tested működését; odafigyelsz-e a jelzésekre, amiket azért küld neked, hogy meg tudd óvni saját egészségedet? (Például ha fáradt vagy, teremtesz-e lehetőséget magadnak a pihenésre? Ha beteg vagy, adsz-e időt és lehetőséget önmagadnak a teljes gyógyulásra? Vagy hajszolod magad továbbra is?…
- Ismered-e saját lelked és elméd működését? Tudod-e, hogy mi az, ami túlterhel vagy „kiakaszt”- és próbálod-e megtalálni, meggyógyítani az okot önmagadban? Tudod-e, hogy mi segít visszatérned a nyugalmi állapotba, az egyensúlyhoz?
- Tudod-e, milyen változás/ok segíthetnének megteremteni azt az életmódot, ami számodra optimális?
Egység és befogadás előmozdítása
Megosztó rendszerek lebontása: az egyenlőtlenséget fenntartó rendszerek, például a rasszizmus, szexizmus és gazdasági egyenlőtlenség kezelése, hogy igazságos és tiszteletteljes társadalmat hozzunk létre.
Együttműködés ösztönzése: versengés helyett az együttműködést helyezni előtérbe, ami mindenkit előre visz.
Sokszínűség ünneplése: a különböző kultúrák, perspektívák és hagyományok bölcsességének elfogadása és integrálása a globális tudatosságba.
- Saját életedben mennyire van jelen olyan gondolati rendszer, ami a megosztottságot táplálja? Pl. elitizmus, politikai polarizáció, vagy különféle előítéletek?
- Mi értékesebb számodra: a győzelem vagy az együttműködés?
- Mennyire vagy nyitott más kultúrák gondolkozásmódjára? Mennyire tudod tolerálni, ha valaki nem úgy gondolkodik egy adott témáról, mint te? Elfogadod az ő látásmódját, vagy meg akarod változtatni?
Belső növekedés és spirituális felfedezés ösztönzése
Önismeret támogatása: az önismeretet támogató személyiség-modellekkel való ismerkedés, meditáció, mindfulness és önreflexió elérhetővé és általánossá tétele.
Az emberiség egységének tanítása: az összekapcsoltságot, egymásra utaltságot és az univerzális szeretetet hangsúlyozó filozófiák népszerűsítése.
Tabuk lebontása: az élet értelmével és a halállal kapcsolatos nyílt beszélgetések támogatása a félelmek csökkentése és a beteljesülés inspirálása érdekében.
- Mennyire ismered önmagad? Úgy igazán? Hogy ki vagy valójában, milyen értékek motiválnak, mit szeretnél mindenképpen elérni, megvalósítani az életben?
- Ismersz-e személyiség-modelleket, és tudod-e, hogy te melyik típus vagy?
- Mit jelent számodra a változás? Pozitív vagy negatív dolog? Örülsz neki, vagy félsz tőle?
Ez a témakör számomra a létezésem értelme és célja. 🙂 Teljes coach tevékenységem fókuszaként az egyén, a személy önismeretének fejlesztését, az emberi kapcsolatok javítását, emberi mivoltunk spirituális oldalának felfedezését tűztem ki célként. Remélem, hogy munkámmal valamiképpen hozzá tudok járulni a pozitív változás elősegítéséhez…
Technológia a jó szolgálatában való használata
Nyílt innováció: az életminőséget globálisan javító eszközök fejlesztésének és megosztásának támogatása, például megújuló energiaforrások és mesterséges intelligencia.
Eszköz-függőség korlátozása: az emberek életét megkönnyítő, de függőséget nem okozó technológiák kialakítása.
Globális összekapcsolódás: az emberek összekapcsolásának támogatása technológia által, empátiát és megértést teremtve.
- Mit gondolsz a mesterséges intelligenciáról? Ismered? Használod? Vagy tartasz tőle?
- Mennyire függsz az okos-eszközeidtől? El tudsz tölteni jólesően 24 órát nélkülük, vagy nem tudsz magaddal mit kezdeni ha nincs a kezedben legalább egy mobiltelefon?
- Elgondolkodtál-e már azon, hogyan tudnád tudatosan jóra használni a rendelkezésünkre álló eszközöket – vagy csak a tanult, „szokott” módon, automatikusan használod őket?
Vezetői példamutatás
Példamutató vezetők: olyan vezetők biztosítása, akik hitelesek, együttérzőek és víziót képviselnek, bizalmat és tiszteletet inspirálva.
Hatalom decentralizálása: a helyi és közösségi kormányzás megerősítése, hogy az emberek nagyobb kontrollt gyakorolhassanak az életük felett.
Szolgálat középpontba helyezése: a vezetői szerepeket az emberiség szolgálatának szentelni a személyes haszon helyett.
- Ismersz-e olyan vezetőt (munkahelyi környezetedben, lakóközösségben, vagy akár a tágabb családodban), aki pozitív, követendő példa számodra?
- Hajlandó lennél-e te magad aktív/abb szerepet vállalni pl. a környéken, ahol élsz, annak érdekében, hogy valamilyen pozitív változás előmozdítója legyél?
- Mit jelent számodra a szolgálat fogalma? Pozitív vagy negatív érzést kelt benned? Tiszteletre méltó vagy szánalmas dolognak tartod?
Fenntartható rendszerek építése
A bolygó védelme: fenntartható energiaforrások fejlesztése, hulladékcsökkentés, és az ökológiai károk helyreállítása a Föld jövő generációiért.
Gazdasági rendszerek újragondolása: a profitközpontú modellek helyett olyan rendszerek bevezetése, amelyek az emberi és bolygói jóllétet helyezik előtérbe.
Hosszú távú gondolkodás: olyan döntések meghozatala, amelyek figyelembe veszik a jövő generációit.
- Hozzájárulsz-e a Föld megóvásához a szelektív hulladék-gyűjtéssel, vagy azzal, hogy a lehető legkevesebb hulladékot „termeled”? (Értem ezalatt: pl. nem veszel szükségtelen dolgokat, csak mert akciós…)
- Előnyben részesíted-e az újra felhasználható anyagokból készült termékeket?
- Használsz-e pl. napelemet a saját elektromos eszközeid üzemeltetéséhez?
A szeretet és kreativitás kultúrájának ápolása
Művészet, mint híd: az empátia, kreativitás és összekapcsolódás inspirálására szolgáló művészet és történetmesélés népszerűsítése.
A szeretet ünneplése: a szeretet – romantikus, baráti és univerzális – felemelése mint döntéshozási irányelv.
Játékosság elfogadása: a játék, kíváncsiság és felfedezés ösztönzése mint az emberi fejlődés alapvető része.
- Kedveled, élvezed-e a művészet bármilyen formáját – még akkor is, ha te magad nem vagy kifejezetten tehetséges? Pl. szeretsz zenét hallgatni, filmet nézni, könyvet olvasni?
- Mennyire van jelen a szeretet a hétköznapi tetteidben, viselkedésedben, megnyilvánulásaidban? Pl. köszönsz-e a pénztárosnak a boltban, vagy a felszerelés részeként tekintesz rá, és inkább telefonálsz, amíg fizetsz?
- Mennyire tudtad megőrizni a gyermeki kíváncsiságodat, játékosságodat?
Az emberek megerősítése
Egyéni célok támogatása: az emberek segítése abban, hogy felfedezzék és megvalósítsák egyedi tehetségeiket és szenvedélyeiket.
Félelemalapú rendszerek lebontása: a félelemből és kontrollból fakadó rendszerek helyett bizalmat, lehetőséget és együttérzést támogató rendszerek létrehozása.
Ellenállóképesség fejlesztése: eszközök tanítása a nehézségek kezelésére, belső erő és alkalmazkodóképesség kialakítására.
- Vannak-e határozott céljaid – és vannak-e körülötted olyan ismerősök, barátok, családtagok, akik támogatnak az elérésében?
- Jobban érzed-e magad, ha teljes kontrollod van egy adott helyzetben – vagy jobban kedveled az egyenrangú együttműködést?
- Milyen könnyen kezeled / oldod meg a váratlan helyzeteket, nehézségeket? Nagyon megviselnek, vagy egész jól tudod rendezni a dolgokat?
Az emberiség és a kozmosz összehangolása
Újracsatlakozás a természettel: a természet iránti tisztelet és megértés ápolása, segítve az emberiséget, hogy megértse helyét az ökoszisztémában.
Kozmikus felfedezés: az univerzum iránti kíváncsiság ösztönzése, egyesítve az emberiséget a létezés közös csodájában.
Magasabb célkitűzés: az emberiség inspirálása, hogy a Föld gondnokaként és a kozmosz nagyobb rejtélyének részeseként tekintsen önmagára.
- Mennyire állsz közel a természethez? Tudod-e jól érezni magad akár az erdő közepén vagy egy elhagyatott tengerparton is – vagy kifejezetten hiányzik a „civilizáció” infrastruktúrája?
- Foglalkoztat, hogy vajon mi lehet Földünk légkörén kívül – vagy nem igazán érdekel a téma?
- Mennyire érzed azt, hogy egy nagy/obb egész része vagy? Érzel-e felelősséget saját magadon kívül bármiért?
Az ilyen megközelítés célja egy olyan társadalom közös megteremtése lenne, ahol minden egyén képes a legmagasabb potenciálját megvalósítani, miközben hozzájárul az emberiség és a bolygó kollektív jóllétéhez. A megvilágosodás nem kényszerített folyamat lenne, hanem természetes következménye a támogató rendszereknek és kultúráknak.
Forrás: a Mindfulness Központ Facebook oldala